ŁOŻYSKA KULKOWE

                              

 

 

Łożyska kulkowe to jedne z najpopularniejszych łożysk używanych do przenoszenia dużych obciążeń. Znajdują one bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle maszynowym oraz w produkcji urządzeń a dokładniej mówiąc ich ruchomych części. Firma ZABI jako producent kół, zestawów kołowych, wózków do bram przesuwnych oraz rolek tworzywowych i rolek metalowych jest niejako uzależniona od wykorzystania w swojej szerokiej gamie produktów łożysk kulkowych.

 

Łożyska kulkowe są najbardziej powszechną i najpopularniejsza grupa łożysk jakie są produkowane. Łożyska te możemy podzielić na kilka kategorii a wchodząc w większe szczegóły ich budowy i zastosowania, nawet w kilkanaście kategorii. Zawężając trochę, żeby zbyt dużo nie dywagować łożyska kulkowe dzielimy:

 

  • łożyska kulkowe poprzeczne często nazywane po prostu łożyskami kulkowymi zwykłymi,
  • łożyska kulkowe wahliwe
  • łożyska kulkowe skośne
  • łożyska kulkowe wzdłużne.

 

Łożyska kulkowe poprzeczne cechują się wytrzymałością na duże obciążenia zarówno wzdłużne jak również poprzeczne, dodatkowo zachowując jednocześnie możliwość pracy w wysokich prędkościach obrotowych. Łożyska kulkowe mają możliwość pracy w zakresach temperatur od -30 do ponad 300 stopni Celsjusza. Łożyska te produkowane są w wielu seriach wymiarowych od średnicy 1mm do średnicy 2000mm. Łożyska kulkowe zwykłe jednorzędowe produkowane są z blaszkami ochronnymi lub gumowymi (standardowymi stykowymi lub o zmniejszonych oporach tarcia) lub bez uszczelnień. Napełnione są smarem na cały okres eksploatacji. Zakres średnic otworów łożysk uszczelnionych jest mniejszy i praktycznie nie przekracza 200 mm. W przypadku gdy nośność standardowego łożyska kulkowego zwykłego jednorzędowego nie zapewnia wymaganej trwałości, przy dominującym obciążeniu promieniowym można zastosować łożysko kulkowe zwykle jednorzędowe z kanałkiem do wkładania kulek o większej ilości kulek. W naszej ofercie wykorzystujemy również łożyska ze stali nierdzewnej które są odporne na korozję powodowaną przez wilgoć i inne czynniki. Przy zastosowaniu dwustronnego uszczelnienia RS łożyska stają się odporne na działanie wody, pary wodnej, zasad, kwasów a także przed zanieczyszczeniami. Jako producent kół temperaturowych oraz wózków transportowych przeznaczonych do wysokich temperatur wykorzystujemy również odpowiednie do tego celu łożyska odporne na wysoką temperaturę.

 

Dodatkową informacją jest trwałość użytego środka smarującego (smaru plastycznego lub oleju). Należy brać pod uwagę fakt, że trwałość zwykłych smarów litowych w temperaturach powyżej 70°C znacząco się obniża. Do pracy w wysokich temperaturach produkowane są łożyska poddawane specjalnej obróbce cieplnej. Dostępne są łożyska ze stali łożyskowej do pracy w temperaturach do: 150°C, 200°C, 300°C. Łożyska do pracy w najwyższych temperaturach smarowane są stałymi środkami smarującymi w związku, z czym mają ograniczone dopuszczalne prędkości obrotowe do 50 – 100 obr/min. Nie mniej jednak zdecydowana większość tego typu łożysk pracuje w normalnych temperaturach otoczenia. Prosta konstrukcja łożysk kulkowych, której głównymi składnikami jest pierścień zewnętrzny, pierścień wewnętrzny, koszyk z kulkami oraz uszczelnienia, które zapobiegają dostawaniu się zanieczyszczeń pomiędzy kulki łożyskowe, a pierścienie, po których one pracują.

 

Łożyska kulkowe skośne charakteryzują się przesuniętymi bieżniami. Konstrukcyjnie są one bardzo zbliżone do łożysk kulkowych zwykłych. Mają one za zadanie przenoszenie obciążeń bardziej złożonych, jednocześnie działających obciążeń promieniowych i osiowych. Pojedyncze łożysko kulkowe skośne przenosi obciążenie osiowe tylko w jednym kierunku, a jeżeli potrzebujemy uzyskać ruch dwukierunkowy to łożyska tego typu należy montować parami. Łożyska kulkowe skośne nie są używane często w kołach, zestawach kołowych, rolkach transportowych i wózkach, i akcesoriach do bram. Najczęściej proponowane są w projektach specjalnych, które są przygotowywane, wyceniane i nadzorowane przez nasz dział techniczny.

 

Łożyska kulkowe wahliwe zbudowane jest dwóch rzędów kulek, wklęsła bieżnia pierścienia zewnętrznego, daje efekt wahliwości, czyli tego typu łożysko pracuje prawidłowo nawet jeżeli pierścień zewnętrzny nie pracuje współosiowo z pierścieniem wewnętrznym. Łożysko wahliwe podobnie jak skośne nie są bardzo popularne w produktach firmy ZABI.

 

                                                                                

 

Łożyska kulkowe wzdłużne zaprojektowane i produkowane są z przeznaczeniem do obciążeń wzdłużnych podczas pracy. Zbudowane są z dwóch pierścieni z bieżniami dla kulek po których pracują kulki. Kulki w łożyskach wzdłużnych pracują dodatkowo w specjalnym pierścieniu, który powoduje równomierne rozłożenie kulek na całym okręgu a co za tym idzie równomierne rozłożenie obciążenia. Na runku spotykamy dwa rodzaje łożysk kulkowych wzdłużnych: pierwszy rodzaj to łożyska jednokierunkowe drugi rodzaj to łożyska dwukierunkowe. Oczywiście przeznaczone są do pracy w różnych aplikacjach. Najważniejszą różnicą jest budowa tychże łożysk

 

 

ZABI Sp. z o.o. w zdecydowanej większości swoich produktów korzysta z łożysk kulkowych poprzecznych, czyli najbardziej uniwersalnych, które ze względu na konstrukcję i możliwość łatwego montażu znajdują zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Poprzez bardzo dobrą zdolność do pracy przy wysokich prędkościach obrotowych zyskujemy możliwość przenoszenia w łożyskach obciążeń promieniowych.

 

 

Łożyska kulkowe mają istotną rolę w pracy wielu urządzeń, maszyn i narzędzi. Z tego powodu producenci poszukują łożysk jak najlepszych jakościowo przy zachowaniu korzystnej ceny. Zastosowanie odpowiedniej jakości musi być dobrane do pozostałych części i podzespołów, ponieważ niema sensu stosować łożysk o słabej jakości do kół, zestawów kołowych i rolek, które mają wytrzymywać bardzo duże obciążenia. Ta sytuacja ma również swoją odwrotność. W przypadku stosowania łożysk w rolkach plastikowych, czyli inaczej nazywając rolkach poliamidowych, nie ma uzasadnienia ekonomicznego do zastosowania łożysk kulkowych o bardzo dużych wytrzymałościach. Najważniejsze, żeby produkty takie jak koła i zestawy kołowe, rolki transportowe czy wózki do bram przesuwnych pracowały bezawaryjnie i nieprzerwanie przez cały okres eksploatacji urządzeń w którym są stosowane. Sposób montażu łożysk jest uzależniony od produktu, w którym będzie pracował. Łożysko montowane w kołach i zestawach kołowych najczęściej są wprasowywane do wnętrza. Wyjątek stanowią rolki tworzywowe w których wykonuje się nałożenie warstwy tworzywa w procesie wtrysku. Łożysko kulkowe jest wkładane do formy wtryskowej, forma zostaje zamknięta i łożysko jest zalewane tworzywem w ten sposób uzyskujemy trwałe połączenie łożyska kulkowego z plastikiem a będąc bardziej precyzyjnym z poliamidem PA6 czego wynikiem jest rolka poliamidowa z łożyskiem kulkowym. W przypadku obudów do kół i zestawów kołowych, łożyska kulkowe podczas montażu umieszczane są w odpowiednim otworze obudowy do kół na następnie elementy są trwale skręcane a następnie nakrętka zabezpieczana jest w odpowiedni sposób przed odkręceniem. W przypadku kół wyposażonych w łożyska kulkowe jak już było to opisane, łożyska są montowane w ostatnim kroku produkcji za pomocą specjalnych narzędzi i są wprasowywane w piastę koła. Dzięki temu zewnętrzny pierścień łożyska jest trwale i nieruchomo osadzony w piaście koła.

 

Łożyska kulkowe są jednym z trzech rodzajów łożyskowania stosowanych w produktach firmy ZABI. W ofercie, gdzie są rolki metalowe i tworzywowe, koła, zestawy kołowe oraz wózki i akcesoria do bram. Oprócz łożysk kulkowych w produktach ZABI Sp. z o.o. są używane łożyska wałeczkowe oraz łożyska ślizgowe.

 

 

Czytaj także

W dniach 12.08-15.08 firma ZABI będzie zamknięta
Szanowni Klienci!   W dniach 12.08.2023r. - 15.08.2023r. (sobota, niedziela, poniedziałek, wtorek) dział handlowy oraz nasz sklep stacjonarny będzie nieczynny. Zapraszamy w środę po długim weekendzie :)    ...
Czytaj więcej
Typy mocowań kół w obudowach firmy ZABI Sp. z o.o.
Typy mocowań kół w obudowach firmy ZABI Sp. z o.o. Zestawy kołowe w obudowach mocowane są do różnych urządzeń transportowych. Koła produkowane przez firmę ZABI sp. z o.o. znajdują szerokie...
Czytaj więcej
WÓZKI DO TRANSPORTU IDEALNE DLA PRZEMYSŁU I NIE TYLKO
Wózki do transportu przydają się w różnych miejscach. Znajdują one swoje zastosowanie zarówno w magazynach, jak i na halach przemysłowych czy centrach logistycznych. Mogą występować w wielu wariantach dostosowanych do...
Czytaj więcej
DREMA 2016 - MIĘDZYNARODOWE TARGI MASZYN I NARZĘDZI DLA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO I MEBLARSKIEGO
    DREMA- MIĘDZYNARODOWE TARGI MASZYN I NARZĘDZI DLA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO I MEBLARSKIEGO   W miesiącu WRZESIEŃ 13-16.09.2016r. Firma ZABI Sp.z o.o bierze czynny udział w międzynarodowych targach DREMA –...
Czytaj więcej