WÓZKI TRANSPORTOWE – charakterystyka i zastosowanie

Wózki przemysłowe to sprzęty przydające się w wielu miejscach. Pozwalają one na przewożenie nawet bardzo ciężkich przedmiotów bez konieczności użycia siły ludzkich rąk. To ogromne odciążenie dla pracowników danego przedsiębiorstwa.

 

 

Wózki transportowe są wykorzystywane w różnych branżach, dlatego różnią się one od siebie dokładną konstrukcją. Mowa tu przede wszystkim o modelach z półkami, platformami czy innymi przegrodami. Na rynku znaleźć można też wózki przemysłowe z miejscem na butle, obejmujące zwykle dwa koła lub cztery koła.

                                                              

 

W konstrukcji wielu wózków transportowych stosuje się również rozwiązania, które pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z takich sprzętów. Mowa tu m.in. o ochronnych uchwytach na nogi (osłony kół) czy dłonie. Często sprzęty tego typu wykonuje się z aluminium, które cechuje się niewielkim ciężarem. Pozwala to na łatwe pchanie wózka, zwłaszcza gdy znajduje się na nim ciężki towar.

 

Gdzie wykorzystuje się wózki transportowe?

 

 

Wózki przemysłowe znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach. Pojawiają się najczęściej w takich miejscach, jak:

 

  • hale przemysłowe,
  • zaplecza lokali gastronomicznych,
  • zaplecza piekarni,
  • szpitale,
  • hotele,
  • magazyny,
  • hurtownie,
  • centra logistyczne,
  • warsztaty samochodowe,
  • sklepy spożywcze.

 

Najpopularniejszym wyborem są wózki transportowe z 4 kołami oraz hamulcem. Obejmują one także specjalny stelaż pozwalający na sterowanie całą konstrukcją. W niektórych branżach konieczne jest jednak zastosowanie sprzętów z dodatkowymi półkami, co pozwoli na przewożenie większej liczby drobnych przedmiotów jednocześnie. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wózki transportowe do skrzynek, pozwalające na zabezpieczenie poszczególnych opakowań zbiorczych przed upadkiem w trakcie jazdy.

                                                                            

 

Koła do wózków spożywczych i przemysłowych

 

Wózki pod kosze z pieczywem, materiały budowlane, części w zakładach przemysłowych i inne produkty muszą być wyposażone w odpowiednio wytrzymałe koła. Wybór właściwych modeli zależy od wielu czynników. Znaczenie ma przede wszystkim maksymalna masa przewożonych towarów, a także samej konstrukcji wózka. Warto zastosować koła odporne na nacisk, co zminimalizuje ryzyko ich uszkodzenia.

                                                                                                    

 

Oprócz tego koła do wózków spożywczych i przemysłowych muszą być dopasowane do powierzchni, po której będzie poruszać się sprzęt. Niekiedy konieczne jest bowiem pokonywanie różnych progów oraz wyjeżdżanie wózkami poza budynek, np. na plac przeładunkowy. Z tego powodu warto zastanowić się, w jaki sposób będzie wykorzystywany dany sprzęt. Na rynku znaleźć można m.in. zestawy kołowe do wózków z pełnymi, gumowymi elementami, o wysokiej odporności na nacisk i działanie wielu innych czynników.

 

                                            

 

W zakładach przemysłowych w wózkach stosuje się koła odporne m.in. na działanie substancji chemicznych czy wysokich temperatur. W ten sposób można zachować ich dłuższą żywotność w trudnych warunkach. Są to elementy eksploatacyjne, które należy wymieniać w sytuacji, gdy zużyją się.

 

Dlaczego warto korzystać z wózków transportowych?

                                                          

Wózki do blach piekarniczych, skrzynek czy części produkowanych w danej fabryce pozwalają przede wszystkim na odciążenie pracowników. Dzięki nim jedna osoba może zabrać znacznie większe ilości towaru podczas danego kursu. Sprawia to, że wydajność pracy w konkretnej firmie staje się większa. Wózki transportowe gastronomiczne pozwalają na szybsze przygotowywanie jedzenia, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie klientów. Dzięki nim pracownicy nie muszą dźwigać poszczególnych produktów, dlatego nie są narażeni na problemy z kręgosłupem i mogą działać wydajniej.

 

Wózki transportowe są dostępne w różnych wersjach, dlatego są to produkty bardzo uniwersalne. Użytkownik może wybrać odpowiedni model do własnych potrzeb oraz charakterystyki przewożonych towarów. To produkty dostępne zarówno w mniejszych, jak i większych wariantach. Niektóre z nich sprawdzają się doskonale nawet w zakładach przemysłowych, magazynach czy na zapleczach o niewielkim metrażu, gdzie duże wózki mogłyby nie przejechać pomiędzy regałami.

Czytaj także

WÓZKI NA BUTLE
W niektórych miejscach konieczne okazuje się przetransportowanie butli z gazem. Noszenie ich samodzielnie jest nie tylko bardzo trudne, lecz także niebezpieczne. Z tego powodu powstały specjalne wózki do przewozu podobnych...
Czytaj więcej
Międzynarodowych Targach Budownictwa IBF 23-26 kwietnia 2014 !
Firma ZABI Sp.z o.o. od 2009 roku bierze czynny udział w Międzynarodowych Targach Budownictwa IBF.  Serdecznie zapraszamy Państwa na spotkania z naszymi pracownikami. Nasi specjaliści przedstawią Państwu aktualną ofertę i opowiedzą o...
Czytaj więcej
BUDMA-Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury-PODSUMOWANIE
BUDMA 2015- PODSUMOWANIE Firma ZABI Sp. z o.o. po raz kolejny wzięła udział w Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury. Serdecznie dziękujemy wszystkim zwiedzającym oraz organizatorom ! Pozdrawiamy i zapraszamy za rok!...
Czytaj więcej
WÓZEK MAGAZYNOWY RĘCZNY DWUKOŁOWY
Wózek magazynowy ręczny dwukołowy to sprzęt niezwykle przydatny w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Pozwala on na łatwiejsze przewożenie towarów, których nie da się podnieść. To odciążenie dla...
Czytaj więcej