Koło do wózka inwalidzkiego – najważniejsze informacje

Wózki inwalidzkie poruszają się dzięki specjalnym kołom. Elementy tego typu muszą być jednak odpowiednio dopasowane do ich konstrukcji. Występują w wielu wersjach, które różnią się od siebie materiałem zastosowanym do ich produkcji. Zdecydowanie najpopularniejsze są modele z tworzyw sztucznych oraz włókna węglowego.

 

 

Wyróżnia się dwa najpowszechniejsze typy kół do wózka inwalidzkiego. Są to takie rodzaje, jak:

 

  • gumowe,

 

  • pneumatyczne.

 

 

Koło do wózka inwalidzkiego musi być wykonane w taki sposób, by zapewniać komfort użytkowania bez względu na powierzchnię, po której porusza się sprzęt. Nie zawsze bowiem pojazd jeździ po gładkim asfalcie. Z czasem nawet najbardziej wytrzymałe koła tylne do wózków inwalidzkich ulegają zużyciu, dlatego warto wybierać sprawdzone modele, które przetrwają długi czas.

 

Koła do wózka inwalidzkiego elektrycznego dostępne w wielu odsłonach

Koła do wózka inwalidzkiego elektrycznego występują w różnych wersjach. Odbiegają one od siebie pod względem dokładnej konstrukcji, materiału, z którego stworzono dętkę oraz rozmiarów. Warto sprawdzić, w połączeniu z jakimi kołami działa wybrany model wózka inwalidzkiego. W ten sposób zakupisz odpowiedni produkt, który zapewni Ci komfortowe korzystanie przez długi czas.

Warto pamiętać, że koła lane do wózka inwalidzkiego występują w wersji przedniej i tylnej. Trzeba zwrócić na to uwagę podczas kupowania odpowiedniego egzemplarza. Każdy model ma również inną wytrzymałość na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Warto dokładnie sprawdzić parametry wybranego koła przed zdecydowaniem się na jego zakup.

Co ciekawe, wyróżnia się koła do wózków inwalidzkich o konkretnych typach. Mowa tu o takim sprzęcie dla osób niepełnosprawnych, jak modele:

 

  • elektryczne,

 

  • tradycyjne,

 

  • aktywne.

 

Każdy wózek wymaga zastosowania nieco innych kół, o konkretnych wymiarach. Istnieją bowiem różne średnice takich produktów, dlatego przed zdecydowaniem się na ich zakup warto sprawdzić, jakie rozmiary wskazuje producent.

 

Z czego tworzone są dętki do kół do wózka elektrycznego?

 

Koła do wózka elektrycznego są wykonane w taki sposób, by pozwalać na komfortowe poruszanie się po określonych powierzchniach. Z tego powodu ich dętki są wytrzymałe. Z wózków korzysta się bowiem nie tylko w środku budynku, lecz także poza nim. Koła muszą być więc odporne na działanie niekorzystnych warunków i poruszanie się np. po piasku czy ostrych płytach chodnikowych.

Do stworzenia kółek do wózka inwalidzkiego wykorzystuje się więc takie materiały, jak:

 

  • guma,

 

  • włókno szklane,

 

  • tworzywa sztuczne.

 

Koła do wózka inwalidzkiego elektrycznego bazują również na specjalnych łożyskach kulkowych. To właśnie one umożliwiają ich swobodne poruszanie się podczas jazdy. Warto, by ten element był wykonany z wysokiej jakości surowców.

 

Wytrzymałe koła do wózków elektrycznych i nie tylko...

 

Kółka do wózków inwalidzkich muszą być wykonane w taki sposób, by radzić sobie z pokonywaniem różnego rodzaju przeszkód. Z tego powodu warto wybierać produkty od sprawdzonych producentów, którzy stosują wysokiej jakości surowce. Najważniejsza jest guma lub plastik zastosowane do stworzenia danego produktu. Na rynku znaleźć można również specjalne opony bezdętkowe.

Zdjęcia przedstawiają wybrane modele kółek do wózków inwalidzkich. To produkty, które zapewniają komfortowe korzystanie niezależnie od okoliczności. Pasują do konkretnych modeli sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Z powodzeniem pokonują przeszkody, pozwalając na stosowanie na co dzień, także w trakcie poruszania się po trudnym terenie.

                             

Czytaj także

MSV 2015 Brno 15-18 wrzesień - ZAPRASZAMY
Kolejna edycja targów MSV.   MSV 2015 to kolejna impreza targowa na której możecie nas Państwo spotkać. Jak co roku zapraszamy do Brna w dniach 15-18 września na spotkania z naszymi pracownikami. Targi MSV to ogromna...
Czytaj więcej
Obudowy spawane czy warto?
          Obudowa jest równie istotnym elementem zestawu kołowego co samo koło, dlatego jej wybór również powinien zostać dobrze przemyślany. Konstrukcja obudowy spawanej...
Czytaj więcej
Typy mocowań kół w obudowach firmy ZABI Sp. z o.o.
Typy mocowań kół w obudowach firmy ZABI Sp. z o.o. Zestawy kołowe w obudowach mocowane są do różnych urządzeń transportowych. Koła produkowane przez firmę ZABI sp. z o.o. znajdują szerokie...
Czytaj więcej
Jak koła firmy ZABI wpływają na wydajność wózków autonomicznych magazynowych AGV
W dynamicznym świecie logistyki i zarządzania magazynem, wózki autonomiczne magazynowe (AGV) zyskują na popularności jako narzędzia kluczowe dla automatyzacji i optymalizacji procesów. Jednym z decydujących elementów,...
Czytaj więcej